Skip to content

44 Belmar BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2002

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block57.03
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class17
DescriptionG CYPRESS 3055
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,055
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,400
23%
Improvement Value:$495,300
77%
Total Assessment$643,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,713+18.1%
2024$8,223+8.7%
2023$7,565+1.3%
2022$7,466+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft3,055DeedBook 17488, Page 1580Recorded6/3/2019

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft3,055DeedBook 17283, Page 489Recorded10/29/2018

Property Sale

Sale
$356,420
DeedBook 11207, Page 988

Property Built

Built

Year Built: 2002