Skip to content

52 Belmar BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Oct 19, 2021

Property Information

Block57.03
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class17
DescriptionG CYPRESS 2183
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,183
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,900
27%
Improvement Value:$409,600
73%
Total Assessment$557,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,413+22.9%
2024$6,844+8.7%
2023$6,296+1.3%
2022$6,213+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft2,183DeedBook 18807, Page 1093Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$309,180
DeedBook 11519, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 2003