Skip to content

23 Strathmere StWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$651,500
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block57.04
Lot112
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.04

Building Details

Building Class17
DescriptionCATALINA
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,037
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,100
24%
Improvement Value:$475,900
76%
Total Assessment$623,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,398+8.6%
2024$7,731+8.7%
2023$7,112+1.3%
2022$7,019+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$651,500
Sq Ft2,037DeedBook 19724, Page 661Recorded7/2/2024

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,037DeedBook 17029, Page 1109Recorded2/16/2018

Property Sale

Sale
$395,690
DeedBook 12008, Page 1088

Property Built

Built

Year Built: 2004