Skip to content

35 Belmar BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2008

Property Information

Block57.04
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class17
DescriptionAUGUSTA
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage1,654
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,700
36%
Improvement Value:$261,000
64%
Total Assessment$407,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,152+14.8%
2024$5,357+8.7%
2023$4,928+1.3%
2022$4,863+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 13574, Page 177

Property Sale

Sale
$216,600
DeedBook 11041, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 2002