Skip to content

4 Loch Arbour CtWaretown, NJ 08758

Built 2005

Last Sale Price
$381,607
Last Sale Date
Mar 31, 2005

Property Information

Block57.04
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class17
DescriptionG BISCAYNE 2291
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,291
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,900
28%
Improvement Value:$377,000
72%
Total Assessment$526,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,951+9.7%
2024$7,245+8.7%
2023$6,665+1.3%
2022$6,578+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$381,607
DeedBook 12560, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 2005