Skip to content

7 Belmar BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2002

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 11, 2023

Property Information

Block57.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class17
DescriptionAUGUSTA
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage1,654
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,300
34%
Improvement Value:$289,000
66%
Total Assessment$436,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,584+15.5%
2024$5,701+8.7%
2023$5,244+1.3%
2022$5,175+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,654DeedBook 19464, Page 202Recorded8/21/2023

Property Sale

Sale
$206,050
DeedBook 11121, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 2002