Skip to content

8 Longport CtWaretown, NJ 08758

Built 2002

Last Sale Price
$423,000
Last Sale Date
Jun 16, 2014

Property Information

Block57.04
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.04

Building Details

Building Class17
DescriptionG HERITAGE 3260
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,260
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
24%
Improvement Value:$527,500
76%
Total Assessment$690,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,168+20.8%
2024$8,415+9.0%
2023$7,721+1.4%
2022$7,617-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$423,000

From:

To:

Sq Ft3,260DeedBook 15835, Page 914Recorded6/26/2014

Property Sale

Sale
$398,575
DeedBook 11278, Page 1060

Property Built

Built

Year Built: 2002