Skip to content

17 Bradley Beach WayWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2019

Property Information

Block57.04
Lot85
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionG AVENELL 2286
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,286
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,700
30%
Improvement Value:$363,300
70%
Total Assessment$519,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,832+9.8%
2024$7,132+8.7%
2023$6,561+1.3%
2022$6,475+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$317,225
DeedBook 11821, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 2003