Skip to content

29 Bradley Beach WayWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 14, 2017

Property Information

Block57.04
Lot91
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESAPEAKE
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,068
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,700
27%
Improvement Value:$430,700
73%
Total Assessment$586,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,849+12.5%
2024$7,868+8.7%
2023$7,238+1.3%
2022$7,143+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft3,068DeedBook 16879, Page 39Recorded9/22/2017

Property Sale

Sale
$347,575
DeedBook 12024, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 2004