Skip to content

39 Bradley Beach WayWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$364,500
Last Sale Date
Sep 11, 2015

Property Information

Block57.04
Lot96
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.04

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESAPEAKE
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,188
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,800
28%
Improvement Value:$457,100
72%
Total Assessment$631,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,535+14.0%
2024$8,365+8.7%
2023$7,695+1.3%
2022$7,595+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$364,500

From:

To:

Sq Ft3,188DeedBook 16192, Page 376Recorded9/18/2015

Property Sale

Sale
$363,175
DeedBook 11462, Page 1660

Property Built

Built

Year Built: 2003