Skip to content

44 Strathmere StWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block57.06
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.05

Building Details

Building Class17
DescriptionG AVENELL 3238
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,238
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,400
22%
Improvement Value:$580,600
78%
Total Assessment$745,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,242+10.7%
2024$10,156+8.7%
2023$9,343+1.3%
2022$9,221+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft3,238DeedBook 15987, Page 573Recorded1/16/2015

Property Sale

Sale
$402,000
DeedBook 12154, Page 1980

Property Built

Built

Year Built: 2003