Skip to content

50 Strathmere StWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$370,975
Last Sale Date
Jul 30, 2003

Property Information

Block57.06
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.05

Building Details

Building Class17
DescriptionG BISCAYNE 2475
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,400
29%
Improvement Value:$373,200
71%
Total Assessment$527,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,961+7.8%
2024$7,382+8.7%
2023$6,791+1.3%
2022$6,702+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,975
DeedBook 11602, Page 1416

Property Built

Built

Year Built: 2003