Skip to content

79 Pancoast RdWaretown, NJ 08758

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block57.06
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.05

Building Details

Building Class17
DescriptionG AVENELL 3262
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,262
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,600
24%
Improvement Value:$486,100
76%
Total Assessment$639,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,653+10.1%
2024$8,767+8.7%
2023$8,065+1.3%
2022$7,959+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft3,262DeedBook 19877, Page 839Recorded12/16/2024

Property Sale

Sale
$465,117
DeedBook 11708, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 2003