Skip to content

67 Pancoast RdWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block57.06
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.05

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 2673
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,673
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,600
27%
Improvement Value:$405,600
73%
Total Assessment$559,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,438+19.3%
2024$7,074+13.0%
2023$6,257+1.4%
2022$6,172+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft2,673DeedBook 18182, Page 131Recorded12/2/2020

Property Sale

Sale
$313,625
DeedBook 11696, Page 1297

Property Built

Built

Year Built: 2003