Skip to content

65 Pancoast RdWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2016

Property Information

Block57.06
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.05

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESAPEAKE
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,188
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,600
26%
Improvement Value:$441,900
74%
Total Assessment$595,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,986+12.9%
2024$7,956+8.7%
2023$7,319+1.3%
2022$7,223+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$363,815
DeedBook 11852, Page 1586

Property Built

Built

Year Built: 2003