Skip to content

59 Pancoast RdWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 28, 2018

Property Information

Block57.06
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.05

Building Details

Building Class17
DescriptionCATALINA
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,191
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,100
33%
Improvement Value:$344,600
67%
Total Assessment$517,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,562+11.0%
2024$6,810+9.1%
2023$6,244+1.4%
2022$6,159+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,191DeedBook 16241, Page 10Recorded11/13/2015

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12814, Page 430

Property Sale

Sale
$337,731
DeedBook 11633, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 2003