Skip to content

57 Pancoast RdWaretown, NJ 08758

Built 2005

Last Sale Price
$354,940
Last Sale Date
May 31, 2005

Property Information

Block57.06
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.05

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 1915
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,100
35%
Improvement Value:$321,600
65%
Total Assessment$494,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,465+8.1%
2024$6,909+8.7%
2023$6,355+1.3%
2022$6,272+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$354,940
DeedBook 12657, Page 1179

Property Built

Built

Year Built: 2005