Skip to content

2 Strathmere StWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block57.06
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.05

Building Details

Building Class17
DescriptionG BISCAYNE 2475
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,475
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,600
29%
Improvement Value:$376,000
71%
Total Assessment$531,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,022+8.6%
2024$7,385+8.7%
2023$6,794+1.3%
2022$6,705+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,475DeedBook 18292, Page 1715Recorded2/1/2021

Property Sale

Sale
$311,535
DeedBook 11658, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 2003