Skip to content

4 Sea Girt LnWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 10, 2024

Property Information

Block57.07
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionCATALINA
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,037
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,700
27%
Improvement Value:$307,700
73%
Total Assessment$424,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,404+7.8%
2024$5,942+8.7%
2023$5,466+1.3%
2022$5,395+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,037DeedBook 19835, Page 1672Recorded11/1/2024

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12200, Page 867

Property Sale

Sale
$254,650
DeedBook 11521, Page 1788

Property Built

Built

Year Built: 2003