Skip to content

12 Sea Girt LnWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$373,500
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block57.07
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESAPEAKE
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,888
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,600
21%
Improvement Value:$445,800
79%
Total Assessment$564,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,517+12.4%
2024$7,575+8.7%
2023$6,969+2.3%
2022$6,810+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$373,500

From:

To:

Sq Ft2,888DeedBook 16879, Page 1810Recorded9/22/2017

Property Sale

Sale
$313,400
DeedBook 11405, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 2003