Skip to content

14 Sea Girt LnWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$251,600
Last Sale Date
Apr 30, 2003

Property Information

Block57.07
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionAUGUSTA
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage1,834
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,300
29%
Improvement Value:$285,100
71%
Total Assessment$402,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,072+11.8%
2024$5,429+8.7%
2023$4,994+1.3%
2022$4,929+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$251,600
DeedBook 11405, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 2003