Skip to content

26 Sea Girt LnWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block57.07
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 2673
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,673
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,600
22%
Improvement Value:$409,000
78%
Total Assessment$525,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,931+19.3%
2024$6,648+13.3%
2023$5,866+1.4%
2022$5,786+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$284,125
DeedBook 11654, Page 1246

Property Built

Built

Year Built: 2003