Skip to content

44 Bradley Beach WayWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 19, 2019

Property Information

Block57.07
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionG BISCAYNE 2291
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,291
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,200
24%
Improvement Value:$399,400
76%
Total Assessment$525,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,931+11.5%
2024$7,113+8.7%
2023$6,543+1.3%
2022$6,458+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,291DeedBook 17553, Page 1840Recorded7/31/2019

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,291DeedBook 16048, Page 892Recorded4/8/2015

Property Sale

Sale
$355,480
DeedBook 11702, Page 1186

Property Built

Built

Year Built: 2003