Skip to content

45 Pancoast RdWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Jun 8, 2015

Property Information

Block57.07
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionAUGUSTA
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage1,834
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,300
28%
Improvement Value:$302,300
72%
Total Assessment$419,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,332+12.8%
2024$5,612+8.7%
2023$5,163+1.3%
2022$5,095+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$307,500

From:

To:

Sq Ft1,834DeedBook 16113, Page 444Recorded6/22/2015

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft1,834DeedBook 15671, Page 1271Recorded10/25/2013

Property Sale

Sale
$270,380
DeedBook 11852, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 2003