Skip to content

31 Pancoast RdWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 29, 2006

Property Information

Block57.07
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionCATALINA
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,092
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,900
26%
Improvement Value:$334,600
74%
Total Assessment$452,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,828+7.5%
2024$6,349+8.7%
2023$5,840+1.3%
2022$5,764+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 13384, Page 680

Property Sale

Sale
$249,570
DeedBook 11278, Page 1205

Property Built

Built

Year Built: 2003