Skip to content

11 Pancoast RdWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$352,052
Last Sale Date
Jun 25, 2003

Property Information

Block57.07
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESAPEAKE
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,888
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
21%
Improvement Value:$439,000
79%
Total Assessment$558,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,420+12.4%
2024$7,492+8.7%
2023$6,892+1.3%
2022$6,802+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$352,052
DeedBook 11521, Page 1093

Property Built

Built

Year Built: 2003