Skip to content

7 Pancoast RdWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Dec 2, 2022

Property Information

Block57.07
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionAUGUSTA
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage1,654
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,700
29%
Improvement Value:$288,300
71%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,127+13.7%
2024$5,389+14.5%
2023$4,708+1.4%
2022$4,643+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,654DeedBook 19250, Page 1012Recorded12/14/2022

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,654DeedBook 18125, Page 1513Recorded10/27/2020

Property Sale

Sale
$225,100
DeedBook 11363, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 2003