Skip to content

9 Chadwick CtWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$303,560
Last Sale Date
Mar 24, 2003

Property Information

Block57.07
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionG CYPRESS 2183
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,700
23%
Improvement Value:$405,900
77%
Total Assessment$524,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,916+21.0%
2024$6,544+8.7%
2023$6,020+1.3%
2022$5,941+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$303,560
DeedBook 11361, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 2003