Skip to content

3 Chadwick CtWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Date
May 19, 2025

Property Information

Block57.07
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.06

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESAPEAKE
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,888
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,200
23%
Improvement Value:$412,200
77%
Total Assessment$536,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,094+11.4%
2024$7,269+8.7%
2023$6,687+1.3%
2022$6,599+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$284,425
DeedBook 11405, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 2003