Skip to content

117 Brigantine BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2012

Property Information

Block57.10
Lot102
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.10

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 1915
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage1,915
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,100
29%
Improvement Value:$354,700
71%
Total Assessment$501,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,572+2.8%
2024$7,364+8.7%
2023$6,774+1.3%
2022$6,686+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$342,895
DeedBook 13826, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 2007