Skip to content

71 Harvey Cedar WayWaretown, NJ 08758

Built 2010

Last Sale Price
$332,500
Last Sale Date
Dec 21, 2015

Property Information

Block57.10
Lot162
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.11

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 1915
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage1,915
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,900
31%
Improvement Value:$327,500
69%
Total Assessment$475,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,174+6.5%
2024$6,737+8.7%
2023$6,197+1.3%
2022$6,116+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$332,500

From:

To:

Sq Ft1,915DeedBook 16312, Page 274Recorded2/9/2016

Property Sale

Sale
$324,000
DeedBook 14787, Page 1026

Property Built

Built

Year Built: 2010