Skip to content

31 Harvey Cedar WayWaretown, NJ 08758

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2011

Property Information

Block57.10
Lot181
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.11

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 2673
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,673
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,100
26%
Improvement Value:$422,600
74%
Total Assessment$569,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,597+20.4%
2024$7,139+8.7%
2023$6,567+1.3%
2022$6,481+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$353,950
DeedBook 14605, Page 1311

Property Built

Built

Year Built: 2010