Skip to content

4 Ventnor CtWaretown, NJ 08758

Built 2014

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Mar 19, 2019

Property Information

Block57.10
Lot320
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.12

Building Details

Building Class17
DescriptionWARWICK
Dwellings1
ZoningER
Sq Footage2,055
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,900
22%
Improvement Value:$428,800
78%
Total Assessment$547,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,015+21.2%
2024$6,612+9.1%
2023$6,063+1.4%
2022$5,980-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,055DeedBook 17422, Page 85Recorded3/27/2019

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,055DeedBook 17248, Page 428Recorded9/24/2018

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,055DeedBook 15903, Page 1708Recorded9/26/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014