Skip to content

8 Spring Lake BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Sep 16, 2015

Property Information

Block57.10
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.08

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 1915
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage1,915
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,900
33%
Improvement Value:$298,800
67%
Total Assessment$446,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,741+6.6%
2024$6,321+8.7%
2023$5,815+1.3%
2022$5,739+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,915DeedBook 16220, Page 1124Recorded10/21/2015

Property Sale

Sale
$326,967
DeedBook 12197, Page 1788

Property Built

Built

Year Built: 2004