Skip to content

187 Brigantine BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2006

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block57.10
Lot67
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.09

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 1915
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage1,915
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,100
30%
Improvement Value:$343,000
70%
Total Assessment$490,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,146+8.9%
2024$6,562+8.7%
2023$6,037+1.3%
2022$5,958+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,915DeedBook 19505, Page 1350Recorded10/10/2023

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,915DeedBook 17485, Page 926Recorded5/30/2019

Property Sale

Sale
$377,646
DeedBook 13079, Page 1303

Property Built

Built

Year Built: 2006