Skip to content

57 Spring Lake BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Nov 8, 2023

Property Information

Block57.11
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.08

Building Details

Building Class17
DescriptionCATALINA
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage1,938
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,800
32%
Improvement Value:$329,400
68%
Total Assessment$484,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,307+9.3%
2024$6,686+8.7%
2023$6,150+1.3%
2022$6,070+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,938DeedBook 19538, Page 1002Recorded11/15/2023

Property Sale

Sale
$325,850
DeedBook 12289, Page 1751

Property Built

Built

Year Built: 2004