Skip to content

41 Spring Lake BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block57.11
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.08

Building Details

Building Class17
DescriptionG BISCAYNE 2291
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,291
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,900
33%
Improvement Value:$380,800
67%
Total Assessment$566,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,552+9.1%
2024$7,840+8.7%
2023$7,212+1.3%
2022$7,118+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$409,000

From:

To:

Sq Ft2,291DeedBook 16025, Page 1212Recorded3/11/2015

Property Sale

Sale
$406,815
DeedBook 12339, Page 1491

Property Built

Built

Year Built: 2004