Skip to content

23 Spring Lake BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$442,650
Last Sale Date
Sep 23, 2004

Property Information

Block57.11
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.08

Building Details

Building Class17
DescriptionG CYPRESS 2209
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,100
26%
Improvement Value:$465,700
74%
Total Assessment$628,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,489+19.3%
2024$7,952+8.7%
2023$7,315+1.3%
2022$7,219+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$442,650
DeedBook 12278, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 2004