Skip to content

19 Spring Lake BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 21, 2015

Property Information

Block57.11
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.08

Building Details

Building Class17
DescriptionG AVENELL 3280
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,280
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,400
26%
Improvement Value:$504,800
74%
Total Assessment$679,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,249+9.6%
2024$9,352+8.7%
2023$8,604+1.3%
2022$8,491+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$502,040
DeedBook 12304, Page 1673

Property Built

Built

Year Built: 2004