Skip to content

15 Spring Lake BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$429,400
Last Sale Date
Jan 30, 2012

Property Information

Block57.11
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.08

Building Details

Building Class17
DescriptionG AVENELL 3262
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,262
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,400
26%
Improvement Value:$505,100
74%
Total Assessment$679,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,254+10.9%
2024$9,250+8.7%
2023$8,510+1.3%
2022$8,398+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$429,400
DeedBook 15105, Page 792

Property Sale

Sale
$454,000
DeedBook 14549, Page 1501

Property Sale

Sale
$410,178
DeedBook 12426, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 2004