Skip to content

1 Manasquan RdWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 6, 2018

Property Information

Block57.12
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.08

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 2673
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,673
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,500
28%
Improvement Value:$384,400
72%
Total Assessment$531,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,026+19.8%
2024$6,702+8.7%
2023$6,165+1.3%
2022$6,084+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,673DeedBook 17146, Page 1815Recorded6/15/2018

Property Sale

Sale
$341,996
DeedBook 12373, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 2004