Skip to content

16 Lavallette LnWaretown, NJ 08758

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block57.12
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.08

Building Details

Building Class17
DescriptionG CYPRESS 2099
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,099
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,300
24%
Improvement Value:$376,100
76%
Total Assessment$495,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,476+19.9%
2024$6,235+8.7%
2023$5,736+1.3%
2022$5,661+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$344,800
DeedBook 12865, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 2005