Skip to content

1 Lavallette LnWaretown, NJ 08758

Built 2005

Last Sale Price
$527,350
Last Sale Date
May 31, 2005

Property Information

Block57.13
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.09

Building Details

Building Class17
DescriptionG AVENELL 3238
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,238
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,900
27%
Improvement Value:$487,300
73%
Total Assessment$670,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,113+10.9%
2024$9,118+8.7%
2023$8,388+1.3%
2022$8,278+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$527,350
DeedBook 12662, Page 2

Property Built

Built

Year Built: 2005