Skip to content

79 Spring Lake BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2005

Last Sale Price
$433,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block57.14
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.08

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 2673
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,673
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,400
30%
Improvement Value:$414,000
70%
Total Assessment$588,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,879+21.3%
2024$7,320+8.7%
2023$6,734+1.3%
2022$6,645+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$433,000
Sq Ft2,673DeedBook 18219, Page 878Recorded12/22/2020

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,673DeedBook 17339, Page 689Recorded12/24/2018

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 13065, Page 1640

Property Built

Built

Year Built: 2005