Skip to content

25 Deal LnWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$712,500
Last Sale Date
Sep 11, 2023

Property Information

Block57.14
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.08

Building Details

Building Class17
DescriptionG AVENELL 3238
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,238
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
25%
Improvement Value:$489,200
75%
Total Assessment$652,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,840+10.1%
2024$8,941+8.7%
2023$8,225+1.3%
2022$8,118+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$712,500
Sq Ft3,238DeedBook 19487, Page 1075Recorded9/18/2023

Property Sale

Sale
$462,437
DeedBook 12386, Page 1727

Property Built

Built

Year Built: 2004