Skip to content

17 Deal LnWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block57.14
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.08

Building Details

Building Class17
DescriptionG CYPRESS 3081
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,081
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
26%
Improvement Value:$464,600
74%
Total Assessment$627,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,469+12.8%
2024$8,393+8.7%
2023$7,721+1.3%
2022$7,620+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft3,081DeedBook 17686, Page 863Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$473,318
DeedBook 12377, Page 1053

Property Built

Built

Year Built: 2004