Skip to content

2 Manasquan RdWaretown, NJ 08758

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block57.14
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.08

Building Details

Building Class17
DescriptionG BISCAYNE 2475
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,475
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,400
30%
Improvement Value:$389,800
70%
Total Assessment$553,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,348+8.5%
2024$7,694+8.7%
2023$7,078+1.3%
2022$6,985+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft2,475DeedBook 20038, Page 91Recorded6/10/2025

Property Sale

Sale
$380,725
DeedBook 12389, Page 1761

Property Built

Built

Year Built: 2004