Skip to content

136 Brigantine BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2007

Last Sale Price
$371,458
Last Sale Date
Feb 7, 2008

Property Information

Block57.16
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.10

Building Details

Building Class17
DescriptionPARKVIEW
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,196
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,900
31%
Improvement Value:$382,900
69%
Total Assessment$555,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,387+16.1%
2024$7,222+8.7%
2023$6,644+1.3%
2022$6,557+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$371,458
DeedBook 13936, Page 1222

Property Built

Built

Year Built: 2007