Skip to content

140 Brigantine BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2008
Other Exempt

Last Sale Price
$359,900
Last Sale Date
Feb 21, 2008

Property Information

Block57.16
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.10

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 2673
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,900
29%
Improvement Value:$419,800
71%
Total Assessment$592,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,468+8.7%
2023$6,870+1.3%
2022$6,780+2.0%
2021$6,649+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$359,900
DeedBook 13936, Page 1407

Property Built

Built

Year Built: 2008