Skip to content

152 Brigantine BlvdWaretown, NJ 08758

Built 2008

Last Sale Price
$391,956
Last Sale Date
Nov 25, 2008

Property Information

Block57.16
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.10

Building Details

Building Class17
DescriptionSOUTH WIND 2673
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,673
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,100
29%
Improvement Value:$422,000
71%
Total Assessment$595,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,730+20.4%
2024$7,251+9.0%
2023$6,650+1.4%
2022$6,560+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$391,956
DeedBook 14163, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 2008